Przyczyny, objawy i konsekwencje zapalenia dziąseł

Każdy z nas marzy o tym, aby jego uśmiech był idealny. Jest na to kilka sposobów. Dążenie do zdrowego i zadbanego uzębienia wymaga jednak konsekwencji w działaniu i wsparcia specjalisty zdolnego pomóc nam w każdej problematycznej sytuacji. W tym celu dobrze jest zapoznać się z pełną ofertą bazy stomatologicznej w Dąbrowie Górniczej. To renomowane kliniki, które od lat budują doświadczenie i wiedzę w dążeniach do poprawy kondycji uzębienia w społeczeństwie.

Zapalenie dziąseł jest jedną z wielu przypadłości, które często dotykają pacjentów. To nieprzyjemne schorzenie, które niesie ze sobą wiele konsekwencji. Choroba infekcyjna wywoływana przez toksyny występujące w jamie ustnej, przy braku odpowiedniej higieny, szybko się rozwija, co wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem.

Bezpośrednią przyczyną występowania zapalenia dziąseł są bakterie podrażniające tą delikatną tkankę. Powstają one wzdłuż linii dziąseł w następstwie nieleczonego kamienia nazębnego. Ten, to nic innego jak zmineralizowana płytka nazębna, która jest efektem nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Codzienne szczotkowanie i używanie nici dentystycznych oraz płynu do płukania jamy ustnej, ogranicza możliwość wystąpienia chorób przyzębia. Kolejnym powodem może okazać się zmiana gospodarki hormonalnej. Ta pojawia się w okresie dojrzewania, ciąży, menopauzy oraz podczas stosowania antykoncepcji farmakologicznej. To wewnętrzna reakcja organizmu na postępujące zmiany, mająca charakter alergiczny.
Mechaniczne uszkodzenia tkanki miękkiej także okazują się częstą przyczyną zapalenia dziąseł. Podczas naruszenia lub podrażnienia dziąsła, występuje reakcja infekcyjna prowadząca do zapalenia. To również konsekwencja wielorakich chorób ogólnoustrojowych, takich jak bulimia, cukrzyca czy też białaczka.

Do najczęściej występujących objawów zapalenia dziąseł, zaliczyć należy :

· Krwawienie dziąseł;
· Obrzęk przyzębia;
· Ból;
· Nadwrażliwość zębów
· Świąd.

Choroba przyzębia wywołuje wiele niepokojących konsekwencji. Od mało groźnego dla nas delikatnego krwawienia, poprzez nadwrażliwość, aż po znacznie bardziej dotkliwe przypadłości. Paradontoza, to najpoważniejsza z nich. Następuje w przypadku nieleczonych objawów wystąpienia zapalenia dziąseł. Skutkiem tej przypadłości jest odsłonięcie szyjek zębowych, zmniejszenie stabilności zębów, a w najgorszym przypadku ich utrata. Leczenie polega na usunięciu powodów przez które pojawiło się zapalenie i naprawie wszelkich zmian chorobowych. W tym celu dentysta jest niezbędny. Zdrowie zębów jest niezwykle ważne dla komfortu funkcjonowania, samopoczucia i estetyki wyglądu. Nie można tej kwestii więc lekceważyć, a codzienna profilaktyka wraz z regularnymi wizytami kontrolnymi to podstawa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>