Co to jest korona ceramiczna i kiedy się ją stosuje?

Z nazwą „korona” zetknął się każdy, kto miał do czynienia z materiałami na temat stomatologii estetycznej i protetyki.

Koroną nazywa się górna część zęba, która wystaje ponad dziąsło. Niżej znajduje się szyjka, normalnie szczelnie otulona przez dziąsło – to odsłonięcie jej, pozbawionej szkliwa i porowatej, jest najczęstszą przyczyną nadwrażliwości zębów – i korzeń, wnikający w kość w zębodole szczęki.

Tę samą nazwę nosi również część uzupełnienia protetycznego, która odtwarzać ma tę właśnie część zęba, zależnie od typu protezy bądź to estetycznie, bądź także funkcjonalnie, pozwalając na swobodne życie i gryzienie. Zobaczyć, jak wygląda takie uzupełnienie i dowiedzieć się, jak wygląda jego zakładanie, możemy, kiedy wszystko przedstawi nam stomatolog. Koszalin ma gabinety i kliniki [tu: lista gabinetów z dentysta-stomatolog.com] , które wszystkie etapy przeprowadzają przy jak najmniejszej liczbie wizyt, kiedy dentysta jest też chirurgiem, a ponadto na stałe współpracuje z protetykiem na miejscu.

Korony protetyczne zakładane są na implantach z łącznikami – wtedy sztuczny ząb nie tylko estetycznie uzupełnia braki, ale zachowuje się jak naturalny, dzięki temu, że wszczepiona w dziąsło część zastępuje własny korzeń zęba.

Tego typy uzupełnienia występują także jako element mostu protetycznego, za pomocą którego można uzupełnić brak jednego czy dwóch zębów. Most składa się z filarów – osadzonych na sąsiednich zachowanych zębach – oraz przęseł – sztucznych koron, „udających” brakujące zęby. To opcja mniej inwazyjna niż implant, niewymagająca chirurgicznej interwencji, a także możliwa do stosowania wtedy, gdy pacjent ma przeciwwskazania do zastosowania implantu. Jej minusem jest jednak konieczność oszlifowania sąsiadujących z ubytkiem zębów, aby na nie założyć filary mostu, jak też i to, że taki sztuczny ząb nie będzie tak odporny na nacisk jak implant.

Korony stosowane są również jako nakładki na własne zęby, kiedy te mają uszkodzone, stare szkliwo, głębokie przebarwienia, rozległe ubytki. Niekiedy stosowane są wraz ze specjalnym wkładem wzmacniającym korzeń zęba.

Korony protetyczne [tu informacje z wikipedia.org] dobiera się kolorem i kształtem do naturalnych zębów pacjenta. Dostępne są różne warianty, które różnią się ceną oraz estetyką. Najtańsze są korony ceramiczne na metalowej podbudowie, wykonanej z bezniklowej stali chirurgicznej. Są one pod światło ciemniejsze niż naturalne zęby, dlatego mniej polecane są do uzupełniania uszkodzonych i brakujących zębów na przedzie. Tutaj sprawdzą się najlepiej korony pełnoceramiczne i na podbudowie cyrkonowej – ich właściwości optyczne są takie same jak prawdziwych zębów, nie ma więc możliwości, aby ktoś się zorientował. Korony ceramiczne pod względem estetyki znajdują się pomiędzy tymi ostatnimi a tradycyjnymi na metalu, za to dodatkowo zastosowane złoto ma właściwości przeciwpróchniczne, świetnie więc sprawdzi się w przypadku mostów i własnych zębów po leczeniu.

To, aby korony imitowały doskonale nasze naturalne zęby, pomoże nam osiągnąć poprzez odpowiedni ich wybór stomatolog. Koszalin umożliwia wykonanie badań, leczenie, przygotowanie, pobranie tzw. wycisków i wykonanie uzupełnień w jednym miejscu, gdzie do dyspozycji pozostaje i lekarz i protetyk.

Kiedy jest nam potrzebny dobry dentysta, Koszalin z pewnością pozwoli znaleźć specjalistę, z którego usług będziemy zadowoleni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>