Bez strachu u dentysty

Strach przed dentystą jest głównym powodem unikania wizyt. Niestety takie postępowanie sprawia, że próchnica postępuje, a wraz z upływem czasu niszczy sklepienie komory. Kiedy dosięga miazgę szkody są nieodwracalne i ząb należy przeleczyć endodontycznie, czyli kanałowo. Leczenie kanałowe jest o wiele droższe niż profilaktyka, bądź wypełnienie ubytku próchnicowego jednym z materiałów wypełniających. Oczywiście każdy stomatolog w Rzeszowie oferuje inne ceny, jednakże przeciętny koszt wyleczenia takiego zęba oscyluje powyżej trzystu złotych. Koszt jest związany z użyciem narzędzi kanałowych (najcieńsze pilniki powinny być używane jednorazowo, aby nie złamać się w kanale) oraz materiałów. Najpopularniejszym materiałem do wypełnienia opracowanych kanałów jest gutaperka. Niegdyś najczęściej stosowano metodę jednego ćwieka i pasty wypełniającej, jednakże lata badań stwierdziły, że tego typu wypełnienie słabo wypełnia kanał, a przy okazji w przeciągu kilku lat resorbuje się, czyli znika z kanału. W takim niewypełnionym do końca kanale odkładają się bakterie, a w konsekwencji tworzą zmiany około wierzchołkowe. Do takich zmian zaliczamy ziarninę oraz torbiele. Bardzo często powstanie zmian wiąże się z koniecznością ponownego leczenia endodontycznego lub resekcji zęba. W najgorszym przypadku pacjenta czeka ekstrakcja u chirurga stomatologicznego.

Za powstanie takich zmian odpowiada nie tylko materiał, ale także sterylność podczas wypełniania kanałów oraz współpraca pacjenta – należy dbać o suchość jamy ustnej, aby ślina pełna bakterii nie zanieczyściła opracowywanych powierzchni. Rzecz jasna rzeszowscy stomatolodzy mają do dyspozycji koferdam (elastyczna guma zakładana na zęby w celu ich izolacji od śliny) oraz ślinociągi, jednakże ważne jest również to, aby nie przymykać ust podczas zabiegu bez wyraźnego polecenia od lekarza. Tylko tak możemy uzyskać satysfakcjonujący efekt. Dzisiejsze leczenie endodontyczne odbywa się bez bólu, a dzięki nowoczesnym technikom w sposób dość szybki. Lekarze zazwyczaj wypełniają kanał boczną kondensacją gutaperki lub na gutaperką na ciepło (coraz powszechniejsza metoda z racji tworzenia tzw. monobloku w kanale). Ważne jest jednak to, aby współpracować ze stomatologiem i dostosowywać się do jego zaleceń, np. przychodząc na regularne wizyty.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>